Materiały dla energetyki i elektrotechniki

 

Papiery krepowane i nieorganiczne


W produkcji maszyn elektrycznych natrafiamy często na zastosowanie materiału izolacyjnego w postaci tzw. FIM (Flexible Insulation Material). Są to papiery, folie lub laminaty.


Papiery krepowane (izolacyjne oraz półprzewodzące) posiadające technologię krepowania na mokro bezpośrednio z pulpy. Dzięki temu uzyskuje się jednorodność materiału oraz minimalizację pylenia (szczególnie przy papierach półprzewodzących z grafitem). Połączenie wysokiej jakości z korzystnymi cenami, powoduje, że firma zdobywa coraz to nowe rynki w przemyśle kablowym oraz transformatorowym.


Szczególnie cenione są papiery ISO060, ISO080, ISO100, ISO131, ISO160, ISO151, SEM131, SEM170.


Dzięki elastycznej technologii, istnieje możliwość zamówienia papierów o specjalnych parametrach, gramaturach oraz wymiarach.


W przypadku maszyn pracujących w wysokich temperaturach (klasa H i wyższe) zwykłe papiery oraz laminaty nie sprawdzają się. Najczęściej wykorzystywane są materiały na bazie poliimidów, posiadających znakomite parametry elektryczne w wysokich temperaturach. W wielu zastosowaniach, użycie poliimidów nie jest konieczne, ze względu na niewielkie różnice potencjałów (napięcia) na które narażona jest izolacja. W takich przypadkach znakomicie sprawdzają się tańsze papiery nieorganiczne. Od wielu lat oferujemy papiery Tufquinn i Cequinn do zastosowań elektrycznych. Dzięki odporności na temperatury rzędu 200° C, niskiej chłonności wody i bardzo debrej impregnacji lakierem, papiery te zdobywają kolejne nisze rynkowe.


Informacje o produktach:


Tabela 1