Sika

Elastyczne rozwiązania klejowe marki SIKA

Konstruktorzy aut, pojazdów szynowych, jednostek pływających, czy też różnego typu maszyn stawiają coraz to wyższe wymagania producentom klejów. Głownie zależy im na przekraczaniu barier pomiędzy zastosowaniem tradycyjnych technik łączenia takich jak: skręcanie, spawanie czy też nitowanie, a użyciem technologii klejenia. Jednocześnie chcą tworzyć konstrukcje lżejsze, cichsze i trwalsze przy użyciu materiałów które będą optymalizować wydajność produkcji.

Sika posiada szereg produktów do klejenia elastycznego i strukturalnego, uszczelniaczy i produktów do tłumienia drgań (akustyka). Produkty są stosowane przez wiodące firmy z branży przemysłowej.

Wybrane technologie klejowe i przykłady ich zastosowań

Technologia elastycznych produktów poliuretanowych SikaFlex

Z uwagi na zaawansowany proces przygotowania klejonych powierzchni (z użyciem aktywatorów powierzchni  i primerów) zalecane są wyłącznie do zastosowań profesjonalnych – przemysłowych.

To jednoskładnikowe kleje i uszczelniacze utwardzane poprzez wilgoć przenikającą w głąb spoiny. Z uwagi na to użytkownik musi zapewnić odpowiednie warunki klejenia: stopień wilgotności powietrza i odpowiednią temperaturę w miejscu aplikacji kleju. Aby klej spełniał swoje zadanie (wysoka siła połączenia, zdolność do absorbcji drgań oraz kompensacji rozszerzalności związanej z różnorodnością materiałów) spoina nie powinna być cieńsza niż 3mm. Dzięki tym właściwościom produkty Sikaflex mogą być stosowane w różnych gałęziach przemysłu.

 • Kleje ogólnoużytkowe montażowe:
  Sikaflex 252, Sikaflex 254, Sikaflex 256, Sikaflex 268, Sikaflex 271
 • Produkty do wklejania szyb w przemyśle transportowym:
  Sikaflex 250PC, Sikaflex 263, Sikaflex 265, Sikaflex 268, Sikaflex 271
 • Uszczelniania wewnętrzne i zewnętrzne:
  Sikaflex Fix, Sikaflex 216, Sikaflex 221, Sikaflex 223, Sikaflex 228, Sikaflex 263, Sikaflex 268, Sikaflex 821FR
 • Kleje i uszczelniacze do zastosowań morskich:
  Sikaflex 290 DC PRO, Sikaflex 291i, Sikaflex 292i, Sikaflex 295 UV, Sikaflex 296, Sikaflex 298 (produkty spełniają wymagania IMO – certyfikaty MED)

Elastyczne kleje SikaFlex wyprodukowane w technologii STP (poliuretany modyfikowane silanami)

Kleje i uszczelniacze nie wymagające szczególnego przygotowania powierzchni (aplikacja bez aktywatorów i primerów), nie zawierają izocyjanianów, nadają się do malowania w trakcie wulkanizacji. Wykazują przyczepność do większości typów powierzchni takich jak: metal, szkło, drewno, tworzywo sztuczne itp.

 • Jednoskładnikowe kleje:
  Sikaflex 545, Sikaflex 552AT, Sikaflex 554
 • Uszczelniacze:
  Sikaflex 508, Sikaflex 515, Sikaflex 521UV, Sikaflex 522, Sikaflex 527AT, Sikaflex 529AT, Sikaflex 591
 • Dwuskładnikowe kleje i uszczelniacze STP:
  Sikaflex 950, Sikaflex 953 L15, Sikaflex 953 L30

Technologia strukturalnego klejenia elastycznego  SikaForce®Powerflex

To wyjątkowa technologia klejowa łącząca zarówno zalety klejów strukturalnych jak i elastycznych. Stwarza to nowe możliwości w zakresie projektowania materiałów, a także oczekiwanych właściwości przez cały okres użytkowania połączonych elementów.

 • Łączy wysoką wytrzymałość klejów strukturalnych z właściwościami klejów elastycznych
 • Bardzo stabilna wytrzymałość mechaniczna w całym zakresie temperatur pracy
 • Utrzymuje elastyczność nawet w niskich temperaturach
 • Wysoki współczynnik utrzymania wytrzymałości w wysokich temperaturach